«Архітектурно-ландшафтний етнографічний комплекс “Совин Яр”»
Звенигородщина збагатилася ще однією туристичною перлиною. «Архітектурно-ландшафтний етнографічний комплекс “Совин Яр”» у селі Водяники відкрився для відвідувачів.
Шанувальники української природи вже знають цю місцину. Її краєвиди унікальні і впізнавані.
Тепер тут створені умови для дозвілля й відпочинку.
5 жовтня відбулася подія, історична для Водяницької територіальної громади, а для гостей села – незабутня й цікава.
Громадська організація «Архітектурно-ландшафтний етнографічний комплекс “Совин Яр”» разом із Водяницькою громадою презентували свій туристичний проєкт.
Для гостей було організовано екскурсію. Крім того, інформація про об’єкти комплексу ؘ– а їх понад 45 – доступна за QR-кодом.
Безумовно, кожен об’єкт заслуговує на увагу, промовляє про історію краю, його легенди та перекази. Знак заснування села Водяники «Тризуб», реконструкція козацької церкви XVII століття – храм Вознесіння Господнього, церковно приходська школа з дзвіницею, скульптурний комплекс «Сім Святих» та старовинні козацькі хрести, свідки історії – вітряки, карпатська гойдалка, міст-перехід «Скіфський оберіг».
Основою комплексу є Катеринин парк – об’єкт паркового мистецтва з архітектурними елементами.
Центральна його композиція – «Водяницький родовід», скульптурний твір авторства народного художника Миколи Теліженка, монументальні кам'яні статуй давніх кочових народів – кам’яні баби, копії знайдених археологами в різних куточках України кам’яних скульптур древніх слов’ян, а також сучасні скульптурні витвори митців на тему древніх вірувань, української міфології, історії, нашої релігії і традицій.
На окрему увагу заслуговує композиція «Арка вічності». Цей об’єкт цікавий для пар, які хочуть поєднати свої долі.
Мотиви кохання, родини буквально пронизують Катеринин парк: Вежа закоханих, скульптурна композиція «Легенди Совиного Яру», різноманітні куточки, артоб’єкти і фотозони. Вінцем і підсумком цієї теми є скульптура «Ангел-охоронець Катерининого парку».
На ній – присвята дружині від чоловіка, який свого часу створив цей парк:
«Моїй любій дружині Катерині присвячую
…цей парк
…цей день
…цей світ»
Артоб’єкти наповнюють сенсами чудову природу, все це доповнюється затишними бесідками і галявинами, обладнаними всім необхідним для комфортного дозвілля.
Відпочити від вражень, перекусити, поповнити сили можна у відпочивальному комплексі «Гостинний двір».
Для любителів провести час біля відкритих водойм облаштовано кілька зручних і гарних зон на узбережжі річки Неморозь.
У презентації комплексу взяв участь Юрій Піковський – голова Звенигородської районної військової адміністрації, представники Черкаської обласної військової адміністрації, Водяницької сільської ради, делегація з Уманського району на чолі з журналісткою Тетяною Чорномаз.
Цікавість до туристичного об’єкта виявили підприємці та громадські діячі, які займаються туристичним бізнесом, представники профспілкових освітянських організацій, науковці, які готують фахівців у сфері гостинності. Зокрема, до презентації «Совиного Яру» долучилися представники Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького, делегація студентів спеціальності «туризм» Криворізького державного педагогічного університету на чолі з доценткою Вікторією Пацюк.
Ольга Копчинська, голова ГО «Архітектурно-ландшафтний етнографічний комплекс “Совин Яр”» розповіла, що комплекс буде розвиватися, і анонсувала ще низку об’єктів у його межах.
— «Совин Яр» може слугувати для відновлення і підтримання ментального здоров’я громадян. Адже нині багато людей, які постраждали від російсько-української війни. Це військові, які вже не перебувають на службі і потребують опіки й турботи, вимушено переміщені особи, — зазначив голова Звенигородської районної військової адміністрації Юрій Піковський.
А Олександр Черевко, який є ініціатором створення цієї туристичної перлини Шевченкового краю, наголосив: «Необхідно розвивати свій край, аби українці усвідомлювали, що нема нічого кращого за рідну землю».
«У комплексу велике туристичне майбутнє! Мальовничі природні ландшафти, доповнені культовими спорудами, вітряками, монументальними об’єктами, музикою та легендами, створюють незабутній вайб місцевості.
Та головним скарбом місцевості є ЛЮДИ, які в наш буремний час продовжують творити на благо нашої держави, відроджуючи її культуру та традиції.
Глибока вдячність Олександру Володимировичу Черевку, Ользі Олександрівні Копчинській та всій команді, дотичній до реалізації проєкту, за надану студентам можливість відвідати захід та за гостинний прийом. Для наших студентів це точно буде незабутньою мандрівкою!» – переконана Вікторія Пацюк, науковиця Криворізького державного педагогічного університету.
Ольга Копчинська та адміністрація Водяницької ОТГ подякували меценатам і благодійникам проєкту: Миколі Гордію, Володимиру Мовчану, Василю Мартинюку, Олегу Олефіренку, Олексію Поліщуку, Віктору Черевку, Юрію Алєксєєву, Валерію Дударенку, братам Валерію та Тарасу Заворотним з Одеси, Юрію Тихолозу, Івану Басу, Саргізу Карапетяну, Сергію Щирбулу, Євгенію Петрову, Олексію Гернезі, Бахтіяру Сапаєву. Особливу подяку за підтримку висловили Юрію Піковському.
Це ще раз доводить, що в єдності — сила і будь-яку благородну справу можна робити, обʼєднавши зусилля.
Зовсім скоро буде офіційно затверджено туристичний маршрут між Водяницькою, Тальнівською, Буцькою, Шевченківською, Звенигородською та Шполянською територіальними громадами. Ініціює такий маршрут Водяницька громада. І «Совин Яр» — його окраса, для цього створені всі умови.
Село Водяники запрошує побувати в урочищі Совин Яр та Катерининому парку!